All Products
Pipe Mud Screens Stainless Steel Wire Mesh Filter Tube Size Range 1 Inch To 12 Inches
| Production Name: | Stainless Steel Filter |
|---|---|
| Key: | Pipe Mud Screens Dedicated Size Range 1 Inch To 12 Inches |
| Surface Finish: | Electropolished |
Easy To Clean And Replace Metal Filter Element 1 Inch To 12 Inches Size Electropolished Surface Finish
| Operating Temperature: | Up To 300°C |
|---|---|
| Filtration Rating: | 0.5-200 Microns |
| Maximum Pressure: | Up To 10,000 Psi |
Perforated Panel Stainless Steel Mesh Discs Micron For Filter Elements
| Production Name: | Special Support Net Disc Micron For Filter Elements |
|---|---|
| Key Word: | Perforated Panel Metal Mesh |
| Filter Type: | Element |
Food Grade Sintered Metal Powder Filter For Micron Level Filtration
| Production Name: | Sintered Wire Mesh Filters |
|---|---|
| Key: | Aperture Rate ≥40% For Effective Liquid And Gas Filtration |
| Filtration Rating: | 1-200 Microns |
Durable Sintered Metal Filter Elements Extended Service Life Sintered Metal Powder Filter
| Production Name: | Sintered Wire Mesh Filters |
|---|---|
| Key: | Aperture Rate ≥40% For Effective Liquid And Gas Filtration |
| Filtration Rating: | 1-200 Microns |
Customizable Petroleum Sintered Filter Element for 1-1000um Micron Size
| Production Name: | Sintered Filter Element |
|---|---|
| Key: | Customizable Petroleum For 1-1000um Micron Size |
| Application: | Liquid And Gas Filtration |
1-200 Micron Sintered Metal Powder Filter For In Heavy Duty Environments
| Density: | 4.5-5.5 |
|---|---|
| Use: | Air Filter |
| Thread: | 1/4",1/2"and So On |
1-300um Aperture Rate ≥40% Sintered Filter Element ≥600 L/Dm2/Min
| Application: | Liquid And Gas Filtration |
|---|---|
| Flow Rate: | Up To 500 L/min |
| Operaing Temperature: | -200-480℃ |
1/4" 1/2" Sintered Wire Mesh Filter For Effective Liquid And Gas Filtration
| Production Name: | Sintered Wire Mesh Filters |
|---|---|
| Key: | Aperture Rate ≥40% For Effective Liquid And Gas Filtration |
| Filtration Rating: | 1-200 Microns |
Filter Rating 1-300um Sintered Filter Element Sintered Ss Filters
| Filtration Rating: | 1-200 Microns |
|---|---|
| Application: | Liquid And Gas Filtration |
| Wall Thickness: | ≥1.7mm |
