All Products
Keywords [ stainless steel filter screen ] match 87 Products.
Debris Blocking Effective Sintered Wire Mesh Filter High Permeability Rate
| Features: | Acid-Resisting/High Precision |
|---|---|
| Product Name: | Debris Blocking Effective Sintered Wire Mesh Filter High Permeability Rate |
| Marerial:: | Stainless Steel 201, 304, 304L, 316, 316L |
Long Service Life Sintered Wire Mesh Filter Fine Mesh Separation
| Features: | Acid-Resisting/High Precision |
|---|---|
| Product Name: | Long Service Life Sintered Wire Mesh Filter Fine Mesh Separation |
| Marerial:: | Stainless Steel 201, 304, 304L, 316, 316L |
No Material Shedding Sintered Wire Mesh Filter Gas Dust Removal
| Features: | Acid-Resisting/High Precision |
|---|---|
| Product Name: | No Material Shedding Sintered Wire Mesh Filter Gas Dust Removal |
| Marerial:: | Stainless Steel 201, 304, 304L, 316, 316L |
Perfect Flow Rate Control Sintered Wire Mesh Filter Oil Water Separation
| Features: | Acid-Resisting/High Precision |
|---|---|
| Product Name: | Perfect Flow Rate Control Sintered Wire Mesh Filter Oil Water Separation |
| Marerial:: | Stainless Steel 201, 304, 304L, 316, 316L |
SS 304 316 316L Metal Filter Element For Filtration High Temperatures
| Operating Temperature: | Up To 300°C |
|---|---|
| Compatibility: | Compatible With A Wide Range Of Fluids |
| Removal Efficiency: | Up To 99.9% |
Round Hole Perforated Sheet Filter Element Support For Industrial Filtration
| Customization: | Size, Hole Shape, Hole Size, Material, Etc. |
|---|---|
| Thickness: | 0.2mm - 20mm |
| Material: | Stainless Steel, Aluminum, Galvanized Steel, Brass, Copper, Etc. |
Low Flow Resistance SS Mesh Screen Filter Suitable For High Purity Gas
| Product Name: | Low Flow Resistance SS Mesh Screen Filter Suitable For High Purity Gas |
|---|---|
| Material: | Metal,stainless Steel,Nylon,316L,Carbon Steel |
| Hole Shape: | Square,Round,micropore,Elliptic Etc .,Rectangle |
Easy To Clean And Replace Metal Filter Element 1 Inch To 12 Inches Size Electropolished Surface Finish
| Operating Temperature: | Up To 300°C |
|---|---|
| Filtration Rating: | 0.5-200 Microns |
| Maximum Pressure: | Up To 10,000 Psi |
Beautiful Appearance Perforated Screen Metal Galvanized Anti-rust Steel
| Product Name: | Beautiful Appearance Perforated Screen Metal Galvanized Anti-rust Steel |
|---|---|
| Application: | Filters,Screen,Protecting Mesh,decoration,Curtain Wall |
| Material: | Stainless Steel Wire,Black Wire Mesh,Low Carbon Steel,Aluminum Plate,Iron Plate |
Up To 1000 GPM Filtration Metal Filter Element With Durability And Corrosion Resistance
| Production Name: | Up To 1000 GPM |
|---|---|
| Surface Finish: | Electropolished |
| Certifications: | ISO 9001:2015 Certified |


